Dokarmianie zwierzyny


Drodzy Koledzy

W związku z krytyką Zarządu Koła w sprawie dokarmiania zwierzyny dziko żyjącej w naszych łowiskach przytaczam na łamach strony parę artykułów z prasy fachowej dot. tego problemu.
Mam nadzieję iż czytając ze zrozumieniem cytowane teksty, indolencja intelektualna w tej sprawie będzie dużo mniejsza wśród członków naszego koła.
Wydawanie pochopne pieniędzy na tony karmy może okazać się hodowlą ze szkodą dla naszych łowisk . Koledzy muszą zrozumieć ,iż nie jest to hodowla w rozumieniu rolniczym , bo jeżeli o taką się rozchodzi to proszę bardzo wybudować sobie chlewnię,oborę i hodować zwierzynę w dużej ilości na potrzeby konsumpcyjne a przy dobrej cenie traktować jako źródło dochodu. Zaznaczyć należy iż w pojęciu czysto ekonomicznym duża liczebność populacji dzika w łowisku jak i jelenia prowadzi w krótkim okresie do bankructwa z uwagi na rosnące koszty odszkodowań a cena za oddane mięso do punktu skupu w żaden sposób nie zrekompensuje poniesionych nakładów jak i wypłacanych odszkodowań w uprawach rolniczych. Koła o dużych stanach zwierzyny ratują się również polowaniami dewizowymi . W tym miejscu Koledzy muszą się zastanowić czy łowiectwo uprawiane przez nas jest przyjemnością dla nas samych czy dla ludzi li tylko mających większe portfele. Bo jeżeli oto idzie to pozostanie nam noszenie i podawanie broni bardziej zamożnym kolegom … Dużo na ten temat mówi się w środowisku leśnym z uwagi na duże nakłady poniesione przez PGL na ochronę nasadzeń (150 mln zł przeznaczono w 2012 r.).
Pozdrawiam
Prezes
Waldemar Charkow

Zasady_Dokarmianie zwierzat dzikich2

Czy dokarmianie zwierzyny leśnej jest konieczne

Łowiec Polski miesięcznik łowiecko przyrodniczy – łowiectwo

Łowiec Polski miesięcznik łowiecko przyrodniczy – łowiectwo 2